www.ugczyze.pl  OFICJALNA STRONA INTERNETOWA                                                                         | Kontakty |
 

O gminie...

Start
Historia
Sołectwa

Rada Gminy
Przyroda
Gospodarka

CEIDG

Podmioty gospodarcze

INSTYTUCJE
Podatki i opłaty
Świetlice

Atrakcje turystyczne
Agroturystyka
Wielokulturowość

Zespoły Śpiewacze

Sport
Parafie
Służba zdrowia
Harcerze

Ochotnicza Straż Pożarna
Mapa gminy
Galeria zdjęć
Film promocyjny
Ciekawe strony
Pogoda w Czyżach

Ogłoszenia mieszkańców

Petycja

Rewiry łowieckie

Projekty UE

Jednostki gminy

Urząd Gminy
Szkoła PODSTAWOWA

Ośrodek Kultury
Biblioteka

GOPS

e-Administracja

BIP

Uchwały Rady Gminy Czyże
Protokoły z sesji
Zamówienia publiczne
Skrzynka Podawcza-ePUAP
Skrzynka Podawcza - CU
Dziennik Urzędowy
Dziennik Ustaw
Monitor Polski

Poradniki


 

 

 

 

 

 

 

 

DEKLARACJA O WYSOKOŚCI OPŁATY ZA GOSPODAROWANIE ODPADAMI KOMUNALNYMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 

Gminny Ośrodek Kultury     

17-207 Czyże 98, 

Dyrektor GOK
Jerzy Jakimiuk

tel. (85)6813531

fax (85)6818991
e-mail:
gok.czyze@wp.pl

Główna księgowa

Katarzyna Zabrocka

tel. (85)6813531

fax (85)6818991
e-mail:
k.misiejuk@ugczyze.pl

O nas

Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach jest głównym koordynatorem działalności kulturalno-oświatowej w Gminie Czyże. Nadrzędnym celem Gminnego Ośrodka Kultury jest stworzenie mieszkańcom gminy możliwości korzystania z różnych form życia kulturalnego. W swojej ofercie  programowej GOK oferuje działania, które służą integracji społeczeństwa i adresowane są dla jak najszerszej liczby mieszkańców poprzez  uwzględnienie ich oczekiwań. Czytaj całość


23 października 2016 r. w świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyły się  „XXIII Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim”.

 

W części artystycznej przed publicznością  zaprezentowały się takie zespoły jak: „Reczeńka ” z Koźlik, „Chutar” z Gródka, „Metro” i „Retro Beats” z Hajnówki, „Czyżowianie” i „Wierasy” z Czyż oraz Zespół wokalny z Morza, wystąpiły również solistki: Marta Adamiuk z Czyż, Daria Markiewicz – Kraśko z Hajnówki, Luba Gawryluk z Koźlik. Swój debiut na scenie jako solista miał Yura Hanievich z Zabłoci (Białoruś). Gościliśmy także zespół „Wasiloczki” z Bielska Podlaskiego, który przedstawił obrzęd pn. „Sianokosy” oraz  „Trio z Makówki” z pieśniami obrzędowymi.

 

Przedsięwzięcie kulturalne pod nazwą „XXIII Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim” zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

 

 

Fotoreportaż


W dniu 25 września 2016 roku Zespół Czyżowianie wziął udział w "Spotkaniach z piosenką ludową" w Świetlicy Wiejskiej w Pasiecznikach Dużych. Wydarzenie zorganizowali: Wójt Gminy Hajnówka oraz Gminne Centrum Kultury w Dubinach.

 

 


W dniu 18 września 2016 roku Zespół „Czyżowianie” uczestniczył w następujących imprezach kulturalnych:

W WIELKIM OTWARCIU

PODLASKIEGO MUZEUM KULTURY LUDOWEJ

w Osowiczach

  Powstanie nowej instytucji kultury w województwie podlaskim to ważne wydarzenie dla mieszkańców naszego regionu.  Uroczysta inauguracja działalności Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej  była doskonałą okazją do zapoznania się z dotychczasową działalnością skansenu, dlatego w tym dniu była możliwość bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych. W trakcie uroczystości odbyły się dwa wernisaże stałych ekspozycji: Wnętrza domu wiejskiego w budynku z Jacowlan oraz Ptaki drapieżne i sowy w budynku Gajówki z Krusznika. W wybranych zagrodach swą pracę zaprezentowali rzemieślnicy i rękodzielnicy podlascy.

  Wychodząc naprzeciw  oczekiwaniom widzów  program festynu obfitował w liczne atrakcje będące wynikiem wspólnego działania Muzeum i Partnerów wydarzenia. Na scenie zagrały i zatańczyły najlepsze zespoły folklorystyczne z naszego regionu takie jak: Skowronki, Narwianie,  Czyżowianie, Knyszynianki, Pogodna Jesień i Tęcza, a także wystąpił Janusz Laskowski.

W FESTYNIE

„I TUT ŻYWUĆ LUDZI”

W BORYSÓWCE

( GMINA  HAJNÓWKA )

 

 

Fotoreportaż


W sobotę 13 sierpnia 2016 r. w Kojłach odbył się festyn pod hasłem - „I Tam Żywuć Ludzi”. W ramach tego rodzaju cyklu spotkań Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce już po raz ósmy gościł w Gminie Czyże. Tegoroczne spotkanie odbyło się na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Kojłach, a jego współorganizatorami byli Wójt Gminy Czyże oraz Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach.

W tym roku teren, na którym odbywał się festyn został dodatkowo zagospodarowany przy udziale środków gminnych, a plac utwardzono polbrukiem. Dodatkowo zostało  wykonane zadaszenie, a prace związane z tym przedsięwzięciem społecznie wykonał Pan Grzegorz Małaszkiewicz,  właściciel firmy Centrum pokryć dachowych "BUD-DACH" Grzegorz Małaszkiewicz, która ma swoją siedzibę w Kojłach.

W bogatej części artystycznej zaprezentowały się  takie zespoły jak:

- CZYŻOWIANIE (Czyże),

- WIERASY (Czyże),

- Grupa Wokalna z Morza,

- DAWID SZYMCZUK BAND ( Hajnówka ),

- RETRO BEATS (Hajnówka),

- VIESNA (Białystok)

- ART. PRONAR (Narew).

Pogoda i dobre samopoczucie dopisały wszystkim wykonawcom oraz licznie zgromadzonej publiczności. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej w Hajnówce również zagości w naszej Gminie.

 

Fotoreportaż


Zespoły artystyczne z terenu Gminy Czyże - „WIerasy” i „Czyżowianie” 7 sierpnia 2016 r. wzięły udział w części artystycznej związanej z obchodami 375 - lecia wsi Trywieża.

 

 

 

 


Zespół „Czyżowianie” 6 sierpnia br  wziął  udział  Białoruskich Spotkaniach  Folkowych w Michałowie. Zdaniem organizatorów - Białoruskie Spotkania Folkowe/ Biełaruskija Folk- Sustreczy" to wyjątkowo ciekawa propozycja dla turystów chcących poznać pogranicze zachwycające bogactwem różnorodności. Odbywa się w pierwszą sobotę sierpnia. Jest to impreza pokazująca bogactwo kultury białoruskiej. Występują najlepsze zespoły z Polski i Białorusi. Celem jej jest zachowanie i kultywowanie tradycji związanych z regionalnym folklorem mniejszości białoruskiej. Uczestnicy mają możliwość posmakowania tradycyjnej kuchni, zakupienia wydawnictw w języku białoruskim, jak również wyrobów rękodzieła ludowego.  Organizowana przez Gminny Ośrodek Kultury w Michałowie impreza  przyciąga do michałowskiego amfiteatru tysiące widzów i fanów białoruskiej zabawy ludowej.

 

 

Fotoreportaż


24 lipca br. na boisku sportowym w Morzu odbył się pierwszy Festyn pod nazwą „Na meży”. Jest to wspólna inicjatywa dwóch gmin – Gminy Orla i Gminy Czyże. Jej celem jest promocja wspólnego dziedzictwa kulturowego oraz dorobku zespołów amatorskiego ruchu artystycznego.

 W części artystycznej zaprezentowały się następujące zespoły artystyczne:

  1. ORLANIE

  2. WIERASY

  3. WERWOCZKI

  4. MALINKI

  5. CZYŻOWIANIE

  6. GRUPA ŚPIEWACZA – MORZE

  7. FERMATA

  8. VIESNA

  9. ART.PRONAR

 

Były też stoiska promocyjne, stoiska gastronomiczne i wesołe miasteczko dla najmłodszych. Współgospodarzami imprezy i jej sponsorami była Firma „ITAP” z Morza - producent mebli kuchennych.

 

 

Fotoreportaż


16 lipca br. na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Bachmaty w Dubiczach Cerkiewnych odbyła się plenerowa impreza "Na Iwana Na Kupała", gdzie z koncertami wystąpiły zespoły z Polski, Ukrainy i Białorusi. Oprócz  tego nie zabrakło też  fajerwerków, puszczania wianków na wody zalewu Bachmaty i stoisk z rękodziełem ludowym i wesołej zabawy.

 W części artystycznej tegorocznej edycji  zaprezentował się też zespół „Czyżowianie” z Czyż, jako laureat  XII edycji  Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”.

 

 

 


25 czerwca 2016 r. w Leniewie odbył się „XII Festyn Kupalinka”. W festynie tradycyjnie już oprócz zespołów Amatorskiego Ruchu Artystycznego i rozśpiewanych dziewcząt z Gminy Czyże wystąpiły min. takie zespoły jak „Fermata” z Orli, „Małanka” i „Hoyraky” z Bielska Podlaskiego, „Art. Pronar” z Narwi, „Lailand” i „Świtanak” z Białegostoku oraz gwiazda festynu zespół „AS”, który poprowadził również zabawę taneczną.

Ponadto obejrzeć było można tradycyjny obrzęd Kupalski, pokaz sztucznych ogni oraz wziąć udział w różnych grach, zabawach, konkursach i pokazach zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury Czyżach, Ochotniczą Straż Pożarną w Czyżach, Państwową Straż Pożarną z Hajnówki oraz Straż Graniczną z Białowieży.

Projekt współfinansowany przez Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

Fotoreportaż


Zespół „Czyżowianie” z Czyż  na zaproszenie Hajnowskiego   Domu Kultury oraz  Zarządu Głównego Białoruskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego w Białymstoku  21 czerwca 2016 r. wziął udział w tegorocznym  Białoruski m  Festynie  Ludowym „Krynoczka”, który tradycyjnie odbył się w  Amfiteatrze  Miejskim  w Hajnówce.

Oprócz Zespołu „CZYŻOWIANIE”   w koncercie wystąpiły takie zespołu, jak: ECHO PUSZCZY”, „LEMONKI”, „PRZEPIÓRKA” i „DAWID SZYMCZUK BAND” z Hajnówki,  „OMORFOS” z Siemiatycz, „LAILAND”, „ŚWITANAK”, „KALINKA” i „AS” z Białegostoku, „PRYMAKI”  z Gródka  oraz   „HARADNICA” z Grodna.

 

 

Fotoreportaż


W dniu 22 czerwca 2016 r. w Bibliotece Publicznej - Świetlicy Wiejskiej w Czyżach odbyły się warsztaty wyrobu wianków „kupalskich”. W trakcie warsztatów dzieci zrobiły dwa duże wieńce, które będą puszczane na rzekę Łoknica w czasie „XII Festynu KUPALINKA” w Leniewie w dniu 25 czerwca 2016 r.

Projekt realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 

 

Fotoreportaż


5 maja br. Zespół „Czyżowianie” z Czyż wziął udział w uroczystych obchodach 50-lecia powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowokorninie,  gmina Hajnówka. W programie imprezy, obok występów zespołów artystycznych, znalazły się takie atrakcje, jak:

-Gminne zawody pożarnicze

-Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ''Zapobiegajmy pożarom"

-Pokazy sprzętu służb mundurowych

-Wystawa ciągników rolniczych

-Strzelnica grupy ASG

-Mała gastronomia

-Punkt krwiodawstwa

-Dyskoteka na świeżym powietrzu

 

 

 

 


4 maja br.  w  Amfiteatrze  Miejskim w Bielsku Podlaskim  przed licznie zgromadzoną publicznością  zaprezentowało się ponad 30 laureatów WXII edycji  Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”.  Występy te odbywały się  w ramach 37. Dni Bielska Podlaskiego. Wśród wykonawców znalazł się też zespół „Czyżowianie” z Czyż.

 

 

 

 

Warto przypomnieć, że w tegorocznej edycji  Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy” grupa męska  Zespołu „Czyżowianie” zajęła I miejsce, a  grupa żeńska zespołu „Czyżowiane”  oraz  cały zespół  „Czyżowianie” – zdobyli II miejsca.

 

 

Fotoreportaż


W Bielskim Domu Kultury  w niedzielę 15 maj br.  odbyła się  XII edycja  Konkursu Piosenki Ukraińskiej „Z Podlaskiej Krynicy”. Do konkursu, organizowanego przez Związek Ukraińców Podlasia, zgłosiło się ponad 60 wykonawców. Byli wśród nich, zarówno zespoły i grupy śpiewacze, a także soliści. Ich występy były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. Jury oceniło prezentacje także pod względem kategorii gatunku muzyki: folklor autentyczny, opracowany oraz piosenka współczesna. Miło poinformować, że wśród tegorocznych laureatów znaleźli się też reprezentanci Gminy Czyże, i tak:

 

Młodsza grupa wiekowa:

- piosenka współczesna:

– 1 miejsce -  Izabela Karczewska,

 

- folklor opracowany:

– 2 miejsce – Natalia Selewesiuk

 

Dorośli:

- folklor opracowany:

1 miejsce – grupa męska zespołu „Czyżowianie”,

2 miejsce:

– grupa żeńska zespołu „Czyżowiane” ,

- zespół  „Czyżowianie”
Laureaci wystąpią na koncercie galowym, który odbędzie się 30 maja, w ramach Dni Bielska Podlaskiego.

 

 

 

 

 

 


11 marca 2016 roku grupa żeńska Zespołu Folklorystycznego „Czyżowianie” z Czyż  wzięła udział w uroczystym Koncercie Galowym  laureatów 23. Ogólnopolskiego Festiwalu "Piosenka Białoruska 2016”. Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zaprezentowali się laureaci wyłonieni w wielostopniowych eliminacjach, które wcześniej odbyły się w pięciu miejscowościach w regionie: Dąbrowie Białostockiej, Siemiatyczach, Hajnówce, Bielsku Podlaskim i Białymstoku. W sumie na scenie zaprezentowało się 25 laureatów - zespołów, chórów, duetów i solistów - wystąpiło w piątek w Białymstoku podczas koncertu galowego ". To jedna z największych imprez kulturalnych w środowisku mniejszości białoruskiej w Polsce. Podczas koncertu wystąpiły też zaproszone z Białorusi zespoły: taneczny "Charoszki" i wokalny "Biełarusy".  W repertuarze laureatów znalazły się zarówno tradycyjne pieśni białoruskie, ich nowe aranżacje, jak również współczesne piosenki białoruskie.  Organizatorem festiwalu jest Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne (BTSK) w Polsce.

 

                                                                

 

 


Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach doposażył  część gospodarczą  Świetlicy  Wiejskiej w Kuraszewie w szafki kuchenne z przeznaczeniem na przechowywanie naczyń i środków czystości oraz  w nowe firanki, a na placu przy świetlicy z inicjatywy grupy  mieszkańców zakupiono i  posadzono tuje oraz wyłożono podłoże folią.

 

 

 


9 marca 2016 roku Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach  w ramach programu rozbudowy małej infrastruktury turystycznej w Gminie  Czyże,  zakupił i zamontował 5 ławek ogrodowych na placu przy Świetlicy Wiejskiej w Kuraszewie.

 

 


28 lutego 2016 roku w Filharmonii Białostockiej odbyły się eliminacje centralne XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu „PIOSENKA BIAŁORUSKA 2016”. Gminę Czyże reprezentował zespół „Wierasy” oraz  grupa żeńska zespołu „Czyżowianie” z Czyż, która w kategorii piosenka folklorystyczna opracowana zajęła wysokie II miejsce i tym samym zdobyła sobie prawo uczestnictwa w tegorocznej Gali Piosenki Białoruskiej.

 

 

 


WYNIKI eliminacji rejonowych XXIII Ogólnopolskiego Festiwalu „PIOSENKA BIAŁORUSKA 2016” przeprowadzonych dnia 7.02.2016 r. w Hajnówce

 

* PIOSENKA FOLKLORYSTYCZNA AUTENTYCZNA

- Soliści:

wyróżnienie: Jan Szymaniuk z Siemianówki

* PIOSENKA FOLKLORYSTYCZNA OPRACOWANA

- Zespoły wokalne:

I miejsce: Grupa żeńska zespołu „Czyżowianie” z Czyż

III miejsce: „Ruczajok” z Białowieży

wyróżnienie: „Żawaranki” z Mochnatego

- Zespoły wokalno-instrumentalne:

I miejsce: „Dawid Szymczuk Band” z Hajnówki

III miejsce: „Wrzosy” z Czyż

- Chóry:

I miejsce: „Cegiełki” z Lewkowa Starego

II miejsce: „Echo Puszczy” z Hajnówki

* PIOSENKA WSPÓŁCZESNA

- Soliści:

I miejsce: Julita Wawreszuk z HDK w Hajnówce

II miejsce: Marlena Biegluk z HDK w Hajnówce

III miejsce: Milena Sawicka z LO z DNJB w Hajnówce

- Zespoły wokalne:

I miejsce: Studio Piosenki Estradowej HDK z Hajnówki, Kwintet „Douhi Wieczar” z Hajnówki

II miejsce: Grupa żeńska chóru „Cegiełki” z Lewkowa Starego

III miejsce: Grupa żeńska chóru „Echo Puszczy” z Hajnówki, „Zniczka” z LO z DNJB w Hajnówce

wyróżnienie: „Czyżowianie” z Czyż

- Zespoły estradowe:

III miejsce: „Art-Pronar” z Narwi

Laureatom gratulujemy!

 

 

Fotoreportaż


20 stycznia 2016 roku w świetlicy wiejskiej w Czyżach odbyły się „Spotkania z Kolędą Prawosławną”. Organizatorami spotkania byli:

 

- Parafia Prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Czyżach

- Zespół Szkół w Czyżach

- Gminny Ośrodek Kultury w Czyżach

 

Zaproszeni goście oraz publiczność mogli wysłuchać pięknych kolęd w wykonaniu zespołu kolędniczego z Zespołu Szkół w Czyżach pod kierownictwem Pani Magdy Zabrockiej, duetu Iza Karczewska i Martyna Białowieżec, Zespołu Kolędniczego z Kuraszewa oraz Zespołu Kolędniczego „Wierasy” z Gminy Czyże pod artystycznym kierownictwem Pani Ireny Łukaszuk.

 

 

Fotoreportaż


Uczestnictwo zespołów w wydarzeniach kulturalnych w 2016 r. Czytaj całość


Wydarzenia 2015 r. Czytaj całość


Konkurs „Poznaj Białoruś - 2016" dla dzieci i młodzieży, polskich instytucji oświatowych i kulturalnych. Terminy konkursu:
I etap: 11 stycznia 2016 r. -8 kwietnia 2016 r.
Przyjęcie do rozpatrzenia materiałów;
II etap: 11 kwietnia 2016 r. -13 maja 2016 r.
Podsumowanie wyników konkursu.
REGULAMIN KONKURSU:
W konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież, zespoły i kółka zainteresowanych, działające przy ośrodkach kultury i edukacji w wieku od 5 do 19 lat (nominacje konkursu mają cztery grupy wiekowe: 3-6 lat, 7-12 lat, 13-15 lat, 16-19 lat).
 Czytaj całość…


Regulamin wypożyczalni sprzętu turystycznego przy Gminnym  Ośrodku Kultury w Czyżach Czytaj całość


Wydawnictwa GOK

1.

Czyże – tradycje znane i mniej znane

Czytaj całość

2.

Obrzędowość Bożonarodzeniowa

Czytaj całość

3.

Kino „ZWYCIĘSTWO” w Czyżach

Czytaj całość

4.

Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim

Czytaj całość

5.

Wkładka do płyty

Czytaj całość

6.

Tradycje kulinarne Gminy Czyże i okolic

Czytaj całość

7.    

Kamieniec – Czyże.  Wspólne dziedzictwo kulturowe – pomostem bez granic

Czytaj całość

8.  

XV Jesienne Spotkania z Folklorem Białoruskim

Czytaj całość

9.    

VI Festyn w Leniewie

Czytaj całość

10.    

Święto Kupały w Regionie Puszczy Białowieskiej

Czytaj całość

11.   

Obrzędy i zwyczaje Wielkanocne w Regionie Puszczy Białowieskiej – powrót do tradycji

Czytaj całość

12.   

35 – lecie Zespołu Śpiewaczego „Niezabudki” z Kuraszewa

Czytaj całość

13.    

Prezentacje dorobku amatorskich zespołów artystycznych

Czytaj całość

14.    

Historia badań archeologicznych na terenie Ziemi Bielskiej, czyli jak to się wszystko zaczęło

Czytaj całość

15.   

Jubileusz 70 – lecia Jednostki OSP w Klejnikach

Czytaj całość

16.

Przewodnik archeologiczny po Gminie Czyże

Czytaj całość


GOK 2015

GOK 2014

GOK 2013

GOK 2012  

GOK 2011

 

 

© Copyright by Urząd Gminy Czyże